Equitone A fa látványa a szálcement tulajdonságaival kombinálva Cedral Click, az ETERNIT-től 



A fa szerkezeti és homlokzati megjelenése az építészetben, Európa sok országában hosszú évszázados gyökerekre visszatekintő megoldás, amely máig megmaradt részben szerkezeti, részben díszítő megoldásként. Vannak olyan alkalmazási területek, ahol nem lehet, vagy nem is szabad helyettesíteni a fát, ám számos olyan is található, ahol ezt érdemes átgondolni.


A régiek építészetében jobban tetten érhető volt a helyi sajátosságokból merítő anyagfelhasználás. A fa szerepe leginkább azokhoz a területekhez köthető, ahol alapanyagát tekintve elterjedtebb volt, illetve ahol a klimatikus körülményeket a már beépített faszerkezet jól tolerálta, és így minimális utókezelést igényelt.
Hazánk azon országok egyike, amelynek jelentős részén a fa-, vagy könnyűszerkezetes építés nem vált az évszázadok során jellemző építési technológiává. A középső országrész nem bővelkedik fa alapanyagban, ezért egyéb anyagokkal - agyaggal, kővel - kell megoldani házaik külső térelhatárolását, ezeket egy az egyben vagy feldolgozás után beépítve.

A fa használata máig megmaradt részben szerkezeti (födémek, oszlopok), részben díszítő megoldásként. Továbbra is igaz, hogy vannak olyan alkalmazási területek (főleg szerkezeti), ahol nem lehet, vagy nem is szabad helyettesíteni a fát, ám számos olyan is található, ahol ezt érdemes átgondolni.
A homlokzatburkolatok esetén a fa látványa igen dekoratív megoldás, ellenben ne feledkezzünk meg arról, hogy a burkolatoknak nemcsak az esztétikai megjelenés a szerepe, hanem a környezeti hatásokkal szembeni védelem biztosítása is. A hazai klimatikus viszonyok szélsőségességei nem kedveznek a fa anyagának, amely sokkal jobban viselkedik kiegyensúlyozott klímaviszonyok mellett.
A fából készült burkolatok igen impozánsak az első pár évben, illetve később is, ha a folyamatos utógondozást nem hanyagoljuk el. De jellemzően ezek a rendszeres utókezelések inkább teherként jelentkeznek, a nehezen hozzáférhető helyeken igen költségesek is lehetnek, ezért gyakran elmaradnak, a faburkolatok pedig az időjárási tényezők hatására öregednek, tönkremennek.

Erre nyújt megoldást az ETERNIT Cedrál termékcsalád, amely megjelenésében a fa, anyagában a szálcement előnyös tulajdonságait ötvözi. Ezek beépítése általában átlapolással történik. A belga gyár azonban egy újdonsággal jelent meg a homlokzatburkolati piacon: ez a Cedrál Click, amely a sík fafedés lehetőségét nyújtja nutféderes kialakításban.

A burkolat osztási rendszere megegyezik a hagyományos Cedráléval 190×3600 mm, vastagsága ellenben 12 mm-essel szemben csak 10 mm-es. Ez a vastagság lehetővé teszi, hogy a lapok síkon egymásba csatlakozzanak. Rögzítése rejtett akasztó fülekkel történik, amelyek az alsó lapot fogják a kibillenés ellen, és egyben alulról megtartják a felső lapot.

A Cedrál Click öt bevezető színben elérhető; kialakítása, megmunkálása hasonlóan testvéréhez igen könnyű, minden csomóponti kialakításhoz rendelkezésre állnak kiegészítő profilok is, amelyek gyári színezése a lappal megegyező. Természetesen ez is, mint az egyéb homlokzatburkolati termékek, szerelt átszellőztetett homlokzat építését feltételezi: fa alsó bordavázra közvetlenül csavarozzuk a profilokat, amelyek fogják a lapokat.
A standard rakási módja vízszintes, a homlokzati sávozás vizuálisan 19 cm-es lesz, de rakható függőlegesen is, ugyanazokkal a profilozásokkal.
Különböző alumínium kiegészítők segítik a burkolatok lezárását, indítását, de a sarkok kialakítása továbbra is megoldható egyszerű gérvágással, vagy pácolt, természetes fa deszka vagy léc lezárással, így jelentősen csökkentve a kezelendő felületeket.

A lapok utógondozást, festést nem igényelnek, a gyárilag felhordott festék igen időálló, a termék ellenáll a káros UV sugárzásnak, nem kezdik ki rovarok, vagy a gomba. További igen nagy előnye a tűzállóság. A lapok természetesen nem éghetőek, A2-es éghetőségi osztályba tartoznak. A Cedral Click burkolatok méretkiosztásuk miatt igen gazdaságosan szerelhetőek, akár kis foltszerű felületeken is.

További információ www.eternit.hu







    Like all websites, eptar.hu uses cookies for better and safer operation.       More information