Lindab Könnyűszerkezetes Lindab csarnokokban működik az ország egyik legmodernebb tehénistállója Fábiánsebestyénben

A magyar mezőgazdasági vállalkozók körében egyre népszerűbbek az acél könnyűszerkezetes technológiával épülő csarnokok, amit jól példáz az orosházi L&M Fémszerkezetgyártó Kft. számos utóbbi projektmunkája. A 24 főt foglalkoztató Dél-kelet magyarországi cég az elmúlt években az élelmiszertermelés különböző tevékenységeinek befogadására épített korszerű, esztétikus és tartós csarnokokat. Legutóbb Fábiánsebestyénben adtak át két olyan épületet, amely összesen 664 tehén istállójául szolgál.

A projekt részleteiről, a mezőgazdasági célú csarnokok építése kapcsán szerzett tapasztalatairól, illetve a terület specialistájának számító gyártóval, a Lindabbal való közös munkájáról kérdeztük Mészáros Sándort, a Kft. műszaki vezetőjét.


Milyen épületek fémjelzik a L+M Kft. tevékenységét?

Tűzihorganyzott acélszerkezetes épületek, csarnokok gyártásával és összeszerelésével foglalkozó vállalatként egyre több megrendelést kapunk az agrárszektorból. Például a kanadai tulajdonú Génbank-Semex Kft. a világ egyik legkorszerűbb tenyészbika telepének a megvalósításához rendelte tőlünk a mezőhegyesi istállóit, továbbá a teljesség igénye nélkül készítettünk 1 260 m2-es rózsahűtő tárolókat, hűtőházat, vágóhidat, feldolgozó üzemet.
Referenciáink között a 820 m2-estől a 2000 m2-esig valóban az ágazat legkülönfélébb tevékenységeinek helyet biztosító, nagy fesztávú csarnokok szerepelnek. Érezhető, hogy a beruházók kezdik felismerni a könnyűszerkezetes építési technológia előnyeit, ami a gazdaságosságban, a gyors kivitelezésben, a tartósságban és a termelésben alkalmazott modern eszközök könnyű telepíthetőségében mutatkozik meg elsősorban. Jelenleg is tárgyalásokat folytatunk egy üzemmel, amely a beteg sertések elkülönítését szeretné megoldani. Számukra pl. a Lindab új fejlesztését, az SBS Maxi rendszert ajánlottuk, amely a 8-12 méteres fesztávolságok áthidalására pillanatnyilag a legtökéletesebb és legoptimálisabb piaci megoldás.



Mióta áll kapcsolatban a Lindabbal, és mely termékeit használja előszeretettel?

15 éve, azaz szinte a cég magyarországi megjelenésének kezdete óta dolgozom a Lindabbal. Ha ún. hideg csarnokok megvalósítása a feladat, a saját szerkezeteink mellett csak az ő termékeikkel dolgozunk. Az általuk kínált innovatív rendszerek, illetve azok elemei - a legapróbb csavarig, kötőelemig - olyan jól vannak "kitalálva", hogy együtt tökéletesen működnek. Kizárólag a Lindab szelemeneket (Z, C) és burkolati rendszereit, tetőlemezeit használjuk. A céggel kapcsolatos elkötelezettségünket talán jól mutatja, hogy csak a tavalyi évben tizenötezer négyzetméternyi csarnokot építettünk a termékeik felhasználásával. Állattartó telepek megvalósítása esetén, ahol különösen jelentős páratartalommal kell számolni, pl. megkerülhetetlen a Lindab filces lemezeinek alkalmazása. Ennek az a lényege, hogy a tetőlemezek aljára gyárilag felvitt filcréteg képes megkötni a kicsapódó nedvességet, amely ily módon nem tud az aljzatra és a tárolt árukra, eszközökre visszahullva vizesedést, károkat okozni. A Lindab által kínált átszellőztetett épületszerkezeti megoldások pedig biztosítják, hogy a filcréteg kiszáradjon, és a nedvszívó képessége hosszú távon állandó maradjon.

Mint az előbbiekben említettem, igen komoly, nagy alapterületű és - ebből következően - nagy értékű csarnokokat adunk át. Éppen ezért nagyon fontos a számunkra, hogy a Lindab termékei eleve a vonatkozó építési előírásokban, szabványokban megkövetelt minőségi és tűzvédelmi bizonyítványokkal, igazolásokkal érkeznek, itt nem kérdés, hogy a gyártó ezekkel rendelkezik-e. Ráadásul olyan nyilvántartási rendszert alkalmaznak, hogy a szállítólevél alapján a minősítések, teljesítménynyilatkozatok és az adott termékek nagyon egyszerűen összekapcsolhatók, beazonosíthatók. Elképzelhető, hogy milyen biztonságot jelent ez megrendelő és kivitelező számára egyaránt egy olyan projekt esetében, mint pl. a fábiánsebestyéni beruházás, ahol az általunk épített két csarnokban összesen 664 tehén került elhelyezésre, és a fejést, a tejbegyűjtést hihetetlenül magas technológiával, igen nagy értékű robotokkal végzik.


Mik voltak ennek a munkának a technológiai sajátosságai,
     milyen kihívások elé állította Önöket, mint kivitelezőt?


Egy csarnokot mindenekelőtt a méreteivel szoktak jellemezni. Nos, ebből a szempontból valóban két impozáns épületről beszélhetünk, hiszen 40 méter szélesek, 115 méter hosszúak. A gerincmagasságuk 13,6 méter, a vállmagasságuk pedig hat méter. Egyenként 4600 m2 az alapterületük. A nagyfesztávolságú mégis könnyed acél vázszerkezet alapjai és lábazati falai vasbetonból készültek. A könnyűszerkezetes tartószerkezetre kerültek a Lindab trapézlemezes burkolati rendszerei, mind a tetőfedés, mind a falburkolat céljára LTP/LVP típusú optimált Lindab gyártmányokat használtunk. Itt máris adódott egy különlegesség, hiszen míg az ilyen csarnokoknál általában a 0,5 mm vastag lemezeket szokták használni, esetünkben a szokásosnál nagyobb szelemenkiosztás 0,6-os lemezvastagságot követelt meg a Lindab rendszerelőírásai szerint.
Az állattartás céljait szolgáló csarnokok esetében különös figyelmet kell fordítani a tér kiszellőztetését biztosító építészeti megoldásokra. Igaz, hogy a Lindab anyagainak a rozsdásodással szembeni kiváló ellenállását egy tűzihorganyzott svédacélból készült mag, illetve - a színes, bevonatos termékeiknél - még egy további speciális műanyag bevonat is biztosítja, az istállóknál azonban gondoskodni kell az ammóniával telített és a horganyzott acélra is veszélyes levegő folyamatos cseréjéről, frissítéséről. Ezt Fábiánsebestyénben egy speciális kiszellőző beépítésével oldottuk meg. A Lindab ezekre az esetekre a csarnok paramétereihez viszonyított arányokban adja meg, hogy mekkora legyen ez a kiszellőztető csatorna, keresztmetszet mérete. Ennek egyébként nem csupán a szerkezet, hanem az istálló optimális hőmérsékletének fenntartása szempontjából is van jelentősége, hiszen a több mint háromszáz jószág maga is nagy mennyiségű hőt termel.
A két csarnok másik érdekessége, hogy a szintén a Lindab által fejlesztett bevilágító elemeket, amelyek utat engednek a természetes fény beáramlásának, nem csupán a tetőfedésen, hanem a végfalakon is alkalmaztuk, ez komoly energiatakarékosságot is jelent hosszú távon az egészséges természetes fény biztosításán túl.



Mennyi időt vett igénybe a szerelés?

A könnyűszerkezetes technológia nagy előnye, hogy az ún. szárazszereléses technológia, az előregyártottság magas foka, azaz az egyedi méretek alapján történő gyártásnak köszönhetően az építés jóval gyorsabb, mint a hagyományos építési módszerek és anyagok alkalmazásával. 2013 augusztusában kezdtünk dolgozni, és már jó pár hete zajlik a próbaüzem. A Lindabbal történő együttműködés azonban a beruházó számára nem csupán a kivitelezésben jelent időnyereséget, hanem a tervezés folyamatában is, hiszen a mérnökök a Lindab által rendelkezésre bocsátott tervezési segédlet alapján műszakilag már tökéletesen kidolgozott csomóponti struktúrákkal és optimált szelvényméretekkel operálhattak.

Ha már így - időben visszafelé haladva - érintjük a megvalósítás stációit, érdemes kitérnünk arra, hogy a fejlesztéshez szükséges pályázat elkészítésében tudtak-e segíteni a megrendelőnek?
A támogatási összegekért élénk verseny folyik. Éppen ezért ebben az esetben is nagyon fontos volt a siker elérése érdekében, hogy a megrendelő, a fővállalkozó, a kivitelező, azaz a mi cégünk és a termékeket szállító Lindab helyi partnere, a Vasex Kft. munkatársai már a kezdetektől együtt dolgozzanak. Feltételezem, hogy a beadott anyag elbírálása során a döntő tényezők sorában szerepelt, hogy a Lindab minőségbiztosítással ellátott rendszereinek alkalmazása szerepelt a tervekben, továbbá az is, hogy a Vasex Kft. segítségével nagyon pontos költségvetést tudtunk készíteni a felhasználandó anyagokra és munkálatokra vonatkozóan.
A mezőgazdasági pályázatok esetében érdemes még megemlíteni, hogy egyre gyakoribb feltétel, hogy a tervezett büdzsé minősített költségvetési szoftverekkel készüljön, és olyan - szintén minősített - termékekkel dolgozzon, amelyek ezekben az adatbázisokban szerepelnek. A Lindab termékei már régóta az egyik legszofisztikáltabb alkalmazás, a TERC költségvetés-készítő program készletének szerves részét képezik, és folyamatosan frissülnek a termékfejlesztésekkel párhuzamosan. A pályázatok esetén fontos tudnivaló, hogy utófinanszírozásos forma esetében az összeg csak akkor kerül kifizetésre, ha a megvalósítás valóban egybevág a tervekkel minden részletében.

Milyen előnyökkel szolgál a Lindabbal való együttműködés a garanciákat illetően?

A minőségi tanúsítványokon túl, a saját tapasztalataimra hagyatkozva is azt állíthatom, hogy nekem, mint kivitelezőnek nincsenek álmatlan éjszakáim a szállítási gondok, az anyagok megbízhatósága vagy éppen a későbbiekben bekövetkező korróziós problémák miatt. Az elmúlt 15 évben egyetlen negatív visszajelzés sem érkezett a megrendelőinktől. Éppen ezért bízom abban, hogy a könnyűszerkezetes építési technológia a jövőben is egyre népszerűbb lesz a magyar mezőgazdaságban, és munkánkkal mi is hozzájárulhatunk az ágazat megújulásához és hatékonyságának növekedéséhez.



További részletek, referenciák, mg-i és gyárt-, raktár csarnok mintatervek látványtervekkel ingyenes műszaki tanácsadás és ajánlatkérés a www.lindab.hu/csarnok oldalon!

A Lindabról


A skandináv érdekeltségű Lindab céget 1959-ben alapították, a svédországi Bastad városában. Az azóta világszerte érdekeltségekkel bíró nemzetközi cégcsoport építőipari termékeket és épületrendszereket fejleszt, gyárt és forgalmaz finomacéllemezből a Profil és Ventiláció üzletágakban. A Lindab 5000 alkalmazottat foglalkoztat a világ 30 országában. A Lindab hazánkban az első cég volt, amely a vékonyfalú horganyzott acél alapanyagú, könnyűszerkezetes építési anyagokat a hazai követelményeknek és műszaki előírásoknak megfelelő, komplett rendszerben kínálta. A cég ma már több mint 10 000 négyzetméteren folytat gyártótevékenységet. Az 1992-es alapítást követő töretlen fejlődés tette lehetővé, hogy a Lindab Magyarország a közép-kelet-európai régió központja, kereskedelmi és fejlesztési motorja lett.

www.lindab.hu





    Like all websites, eptar.hu uses cookies for better and safer operation.       More information