Energiatakarékosság, kiszámítható tervezhetőség a sokoldalú Szendvicspanelek által
2023.01.17.

Szendvicspanel: a sokoldalú építőelem

Közismert, hogy a szendvics Lord Sandwichről kapta a nevét. Az angol főúr ugyanis szenvedélyes kártyásként még az evés kedvéért sem volt hajlandó kimaradni a partiból. Így aztán két pirítós közé helyezett hússzelettel csillapította étvágyát. Arról viszont nem szól a fáma, hogy népszerű építőelemet, a szendvicspanelt ki találta fel, de az biztos, hogy a könnyűszerkezetes építészetnek legalább annyira innovatív és megkerülhetetlen eleme, mint a gasztronómiának a szendvics.


A recept

Végy két acéllemezt, és zárj velük közre valamilyen szigetelőanyagot! A szaknyelv pedig úgy fogalmaz, hogy a külső és belső fémfegyverzet között helyezkedik el a szigetelő mag. Egy olyan termékről van tehát szó, amely magában foglalja a hagyományos térelhatároló fal- és tetőrendszer minden elemét, rétegét.
Komplex rendszerként így egy kivitelezési fázisban megoldja a térelhatárolást, a víz- és légzárást, valamint az energiatakarékos hőszigetelést is. Nagy, homogén felületek (pl. gazdasági célú csarnokok) burkolása esetén kifejezetten gazdaságos.
A magas mechanikai szilárdsága, hőszigetelő képessége, precíz gyárthatósága okán igen tartós külső kéreg alkotható belőle. Az acéllemezek mm-es pontossággal történő megmunkálhatósága a szendvicspaneleknél való használata esetén is tökéletes illesztések, hézagmentes kapcsolatok kialakítását teszi lehetővé. Mivel a szendvicspaneleket hőszigetelt homlokzatok, tetők, egyéb térelválasztók megépítésénél alkalmazzák, egyáltalán nem mindegy, milyenek az elemek közötti csatlakozások, tökéletesen működnek-e a légzárási funkciók. Egyebek mellett ezek a mozzanatok is hozzájárulnak az épület energiatakarékosságához, ezáltal az alacsonyabb üzemeltetési költséghez.
Mára kiemelten fontos kérdés lett az energiatakarékosság és a kiszámítható beruházási tervezés, amely a könnyűszerkezetes technológia sajátja.



Épületek energetikai, hőtechnikai teljesítménye

Az épületek energetikai teljesítményét, energiamérlegét (fogyasztását és esetlegesen termelését) nagyon sok tényező befolyásolja. A teljesség igénye nélkül néhány építészeti és szerkezeti jellemző, szempont, amely hatással van az épületenergetikára:

  • Külső térelhatároló felületszerkezetek (tető, külső fal, padlószerkezet) hőtechnikai jellemzői (felületi hőátbocsátási tényező, légzárás, vízzárás)
  • Geometriai hőhidak (pl. falsarkok, összetett tetőfelületek törésvonalai) és szerkezeti hőhidak (általában különböző anyagú eltérő épületszerkezetek csatlakozásai, csomópontok, tető- és faláttörések, stb.) száma és minősége (tervezett és ténylegesen kivitelezett állapot)
  • Nyílászárók száma, összes felülete, minősége, beépítésének módja, minősége
  • Belső szellőztetés (természetes és/vagy mesterséges), légtechnikai rendszer
  • Tájolás, árnyékolás, stb.


Egy konkrét épület energetikai teljesítménye tehát igen összetett, sokrétű mutató, szakágakon, szakmákon átívelő szempontok függvénye. Ezek közül jelen esetben a külső térelhatárolások jelentőségét hangsúlyozzuk ki.

Az épületek energetikai viselkedésének egyik jellemzője, hogy mennyi a hőenergia-vesztesége. Szakirodalmi adatok és konkrét mérések, esettanulmányok szerint az eltérő formájú, méretű és szerkezetű, különböző mértékben fűtött lakóházak, ipari és mezőgazdasági épületek külső térelhatároló felületein keresztül mérhető hőveszteség nagyon hasonló arányban oszlik meg a fő épületszerkezeti egységek között: 25-30% a tetőn, tetőfödémen, 25-30% a külső falakon, 25-30% a különböző nyílászárókon és 10-20% a padlószerkezeten, aljzaton keresztül (ld. az ábrán).


Lakóház hőveszteségei
(forrás: www.sakretshop.hu)

Csirkenevelő épület hőveszteségei
(forrás: www.cpifoam.ie)


Az előzőek alapján, a külső térelhatároló tetőfödém és a külső fal együttes részesedése a teljes hőveszteség 50-60%-át teszi ki, tehát határozottan állítható, hogy ezen felületszerkezetek jelentős befolyással vannak a teljes épület energetikai mutatóira.

A nem megfelelően hőszigetelt tető- és falszerkezettel rendelkező épületnek nagyok a tényleges hőveszteségei, amelynek következményeként gyakori a párakicsapódás lehetősége, a nedves belső felületek kialakulása, ezáltal adott esetben a penészesedés, a gomba keletkezésének veszélye, kosz, por felhalmozódása, stb. Ezek a veszélyforrások, kockázati tényezők mindenképpen károsan befolyásolják az épületek rendeltetését, felhasználást, legyen szó akár emberi tartózkodásról, ipari termelésről, vagy éppen állattartásról, terménytárolásról, élelmiszer-feldolgozásról.

Mindezek tudatában a szendvicspanel műszaki adottságai abszolút kimagasló előnnyel bírnak.



Nem csak a hő áramlásának áll útjába

Gondoskodik a víz-, a lég- és párazárásról is az acélfelületnek köszönhetően. Persze csakis abban az esetben, ha - mint a fentiekben már említettük - a panelekből készült térelhatároló szerkezeteken (tetőfedés, külső vagy belső fal) az illesztések, a toldások, peremlezárások és az esetleges áttörések hézagmentes kapcsolatokat alkotnak. Ebben az esetben alakítható ki ún. folytonos hőszigetelés hőhidak nélkül. A panelek illesztéseinek megfelelő zárása fokozható gyárilag vagy helyszínen elhelyezett tömítőszalaggal. A Swedsteel poliuretánhab hőszigetelésű panelek gyárilag elhelyezett illesztési tömítéssel rendelkeznek, míg a kőzetgyapotos panelek töltete néhány mm-rel nagyobb a névleges szélességi méretnél, így illesztéskor befeszülve ér el fokozott légzárást, csökkentett hőhídhatást.
Bizonyos termékek, mint pl. a Swedsteel akusztikai panelje (Hipertec Wall Sound) a hangszigetelés és hangelnyelés problematikáját is megoldják kihasználva az ásványgyapot, illetve a belső oldali perforált acéllemez vonatkozó tulajdonságait. A nagyobb testsűrűségű és tömegű kőzetgyapot töltetű szendvicspanelek jobb léghanggátlást nyújtanak, mint a könnyebb tömegű poliuretánhab hőszigeteléssel készülő táblák.
Léghanggátlási követelmények esetén a Swedsteel a kőzetgyapot töltetű, tömör fegyverzetű paneltípusokat (Hipertec Roof, Hipertec Wall), míg hangelnyelési igényekre a kőzetgyapot töltetű és belül perforált lemezfegyverzetű termékeket (Hipertec Roof Sound, Hipertec Roof Wall Sound) javasolja.







Hol használható legjobban?

A szendvicspanellel épült könnyűszerkezetes épületek, csarnokok a gazdasági szférában a legelterjedtebbek. Mivel sokoldalú építőelemről van szó feldolgozó, összeszerelő üzemek, állatnevelők, terménytárolók, raktárépületek, bemutatótermek, értékesítési bázisok egyaránt építhetők az alkalmazásukkal. Különösen népszerű az agráriumban pl. baromfinevelőknél, továbbá a feldolgozó és fermentáló egységekben, ahol gyakori a fokozott korrózióval fenyegető igénybevétel. Az acéllemez fegyverzetű szendvicspanelek ilyen esetben is jól használhatók, hiszen ellenállók a külső hatásokkal szemben. A tűzihorganyzott acél kibírja a drasztikus hőmérséklet-ingadozást is, és nem fog rajta a rozsda sem.





Szendvicspaneleket alkalmaznak azokban az épületekben is, ahol a zajos légtechnikai berendezések miatt hangszigetelésre, hangelnyelésre van szükség. Ezáltal nemcsak a bent dolgozó személyzet egészségét biztosítják, de a külső környezetet is óvják a zajhatásoktól.
A kiemelkedő hőszigetelő képessége miatt előszeretettel használják hűtőházak megépítésére, ahol kulcsfontosságú a belső tér alacsony hőmérsékletének folyamatos és egyenletes fenntartása.
Ilyenkor lényeges tervezési szempont a külső és belső levegő közötti nagy hőmérséklet-különbség hatására a szerkezeti elemekben a hőtágulás jelensége miatt létrejövő alakváltozások kiküszöbölése. Ennek a problémának a megoldására a Swedsteel az úgynevezett "ház a házban" konstrukciót ajánlja - és kínál hozzá termékeket (pl. Monowall falpanel) -, azaz a belső fokozott hőszigetelésű kamrafalak külső oldala nem érintkezik közvetlenül a kinti levegővel, hanem attól függetlenül, külön külső térelhatárolást (tető- és falburkolat) építenek kisebb hőszigetelő képességgel (akár egyrétegű trapézlemezzel vagy kisebb vastagságú panellel), és közöttük átszellőztetett légréteget hagynak.



Felújításhoz és bővítéshez is használható

Mint látjuk, a szendvicspanel nagyon sokoldalú termék, jelentős szabadságot nyújt a tervezői és természetesen a beruházói fantáziának. Érthető tehát, hogy már meglévő - akár hagyományos anyagokból készült - épületek bővítésére, felújítására, tetőcseréjére, hideg csarnokok utólagos hőszigetelésére is egyre szélesebb körben alkalmazzák a tervezők és a kivitelezők. Ez utóbbi munkáknál nagy előny a gyártó szakmai szeme, aki velük együttműködve mind statikai, mind termék alkalmazási és gyártási specialitásokkal nyújt támogatást.





A Swedsteel-Metecno-ról


A Swedsteel technikai és piaci szakmai know-how-t nyújt a könnyűszerkezetes tető- és falburkolati rendszerek, az acél anyagú szerkezetek és csapadékvíz-elvezető rendszerek területén. A Metecno Csoport 1961 óta globális szinten a szendvicspanel-gyártás piacvezető vállalata. A világ 15 országában működtet gyártóegységeket, és éves szinten 20 millió négyzetméter tetőt állít elő.

A Swedsteel-Metecno 2015-ben nyitotta meg magyarországi értékesítési központját, illetve rá egy évre három és félmilliárd forintos beruházásból létrehozta első, jelenleg negyven főt foglalkoztató magyarországi gyárát Biatorbágyon, ahonnan az egész kelet-közép-európai régiót ellátják a Swedsteel könnyűszerkezetes tűzi horganyzott acéltermékekkel.



2023.01.17.
Hírlevél

eptar.hu


A Schneider Electric megoldásaival már a társasházban élők is tölthetik otthon e-autóikat
Schneider: A Schneider Electric megoldásaival már a társasházban élők is tölthetik otthon e-autóikat >> Gyors és egyszerű telepítés, 22 kW-os, az egyedi igények alapján visszakorlátozható töltő teljesítmény, többféle kivitel, kapcsolódási lehetőség távoli felügyeleti rendszerekhez - többek között ezt kínálja a Schneider Electric új, kifejezetten a társasházak igényeire szabott elektromosautó-töltője, a Schneider Charge Pro. A társaság skálázható terhelésmenedzsment megoldást is kínál a berendezéshez, illetve április végéig ingyenes konzultációval is segíti a beruházókat és kivitelezőket a számukra ideális konstrukció kialakításában.

Részletek
 


Bringabox kerékpártárolók - mert kell egy jó hely a bicajoknak is!
Innobet: Bringabox kerékpártárolók - mert kell egy jó hely a bicajoknak is! >> Egy Balatonparti üdülőnél problémát okozott a kerékpárok elhelyezése. Az apartmanlakásokhoz nem tartozott tárolóhelyiség, ezért a vendégek a kerékpárjaikat nem tudták hol tárolni. A Bringabox kerékpártárolók telepítése megoldotta ezt a problémát.

Részletek
 


A magyarok közel háromnegyede felújítaná otthonát a következő öt évben
Tondach: A magyarok közel háromnegyede felújítaná otthonát a következő öt évben >> A magyarok túlnyomó többsége korszerűsítené otthonát a közeljövőben, miközben a lakóingatlanok állapotával kapcsolatos elégedettség vegyes képet mutat — derül ki a Wienerberger friss országos kutatásból. Annak ellenére, hogy a válaszadók majdnem fele elégedett az ingatlana állapotával, a válaszadók 72%-a tervez valamilyen felújítást az elkövetkező öt évben. Legtöbben a falak, a fürdőszoba és a szigetelés állapotával elégedetlenek, de a megkérdezettek egyharmada a tetőszerkezetet vagy kültéri munkálatokat (kerítés, térburkolat) is szívesen finanszírozna. Az új vidéki otthonfelújítási támogatás széles körben ismert, a pályázat részleteivel azonban csak kevesen vannak tisztában, pedig a felhasználás köre otthonunkon belül és kívül is rendkívül sokrétű.

Részletek
 


A tárolórendszerek programjának bővítése Új Juno eszköztárolóházak a Hörmanntól
Hörmann: A tárolórendszerek programjának bővítése Új Juno eszköztárolóházak a Hörmanntól >> A Hörmann folyamatosan fejleszti a tárolóhely-rendszerek termékkínálatát és most egy teljesen új eszköztároló-sorozatot vezet be. A Juno eszköztárolóházak kiváló minőségű kültéri tárolási lehetőséget kínálnak, amelyeket a felhasználók egyéni igényeik szerint alakíthatnak. A testreszabhatóságot kétféle kivitel, két tetőforma, három modern szín és akár 14 különböző méret kombinációja biztosítja.

Részletek
 


GlasrocX Kalkulátor - Segítség az anyagszükséglet gyors meghatározásához
Rigips: GlasrocX Kalkulátor - Segítség az anyagszükséglet gyors meghatározásához >> A GlasrocR X építőlemez a Saint-Gobain termékkínálatában egy olyan kiemelkedő újítás, amely forradalmasítja a kültéri építkezést.

Részletek
 


Nedves falak kezelése a műemlékfelújításban: cementes vagy cementmentes?
Mapei: Nedves falak kezelése a műemlékfelújításban: cementes vagy cementmentes? >> A műemlék épületek felújítása során különösen fontos szempont az eredeti építőanyagok és szerkezeti jellemzők figyelembevétele. A műemlékek rekonstrukciója változatos feladatokat jelent, így számos különböző típusú és célú építőanyag használata válhat szükségessé. A Mapei erre komplett falazatfelújító termékrendszereket kínál. Az egyik leggyakoribb kihívás az ilyen épületeknél a falazat nedvességtartalmának kezelése, melyhez szárítóvakolat rendszerek alkalmazása javasolt.

Részletek
 


Fordulat az építőiparban: csökkenő munkadíjak, stagnáló szakemberhiány
Mapei: Fordulat az építőiparban: csökkenő munkadíjak, stagnáló szakemberhiány >> Csökkentek az építőipari munkadíjak: az átlagos négyzetméterár 7 százalékkal esett vissza, ezzel újra a tízezer forintos lélektani határ alá került. A szakemberhiány gyakorlatilag változatlan: az átlagos várakozási idő februárban 53 nap volt — derül ki a Mapei Kft. friss országos kutatásából.

Részletek
 


Ötcsillagos minőség - QUDALR arany kitüntetésben részesült a Terrán
Terrán: Ötcsillagos minőség - QUDALR arany kitüntetésben részesült a Terrán >> A magyar vásárlók szerint a Terrán képviseli a legmagasabb minőséget a tetőcserepek között a svájci székhelyű, független ICERTIAS szervezet által végzett piackutatási adatok alapján. A több mint 100 éves vállalat termékeinek magas színvonalát a tavaly negyedik alkalommal elnyert Best Buy Award, valamint a Hazai Termék védjegy is igazolja. A cég a betontechnológiában szerzett évszázados tapasztalatával, az alkalmazott innovációkkal, a zöld eljárásokkal, továbbá a folyamatos fejlesztésekkel kompromisszummentes megoldásokat kínál vevőinek, amelyekben a funkcionalitás és az esztétikum ötcsillagos szinten találkozik.

Részletek
 


Termékkönyvtárak és megoldások ARCHICAD 26-hoz Termékkönyvtárak és megoldások
ARCHICAD-hez


 





Összefoglaló
 
 
Építészgaléria
 


Építészgaléria megtekintése Regisztráció / épület feltöltése


 
    Like all websites, eptar.hu uses cookies for better and safer operation.       More information