Feszültségmentesítés tegnap és ma!

A nagyméretű burkolólapok divatja nem tegnap kezdődött. A tehetősek évszázadokon keresztül nagyméretű kőlapokat, elsősorban márvány és gránitot fektettek az épületeikben. Látunk ilyent bőven a templomokban és kastélyokban.





Sokszor meg is kapjuk az élcet, hogy ezeken a helyeken a burkolat ott van több száz éve és nem ment tönkre, pedig még nem volt S1-es ragasztó. Ez igaz, azonban érdemes megvizsgálni a peremfeltételeket is.

A kőművesek a burkolat fektetésekor a misungot nem a ma szokásos 3-5 mm-ben használták, hanem 3-10 cm vastagságban. Ez műszakilag jó volt mert az így kialakított ágy megfelelően vastag réteget biztosított ahhoz, hogy a burkolat és az aljzat közötti mozgások miatt kialakuló feszültségeket felvegye és a lapok tartósan lent maradjanak. Szóval amit néhány évtizede is misunggal centikben oldottunk meg, arra ma csak néhány milliméterünk van.

Így a 80-as évek elején, nagyjából a burkoló és kőművesszakma különválásával egyidőben megjelentek az ún. C1-es C2-es kategóriás ragasztók, amik egyre nagyobb tapadóerőt és ezzel párhuzamosan egyre nagyobb rugalmasságot biztosítottok a lapok ragasztásához. A kerámia burkolólapok gyártásának technológiája lehetővé tette a lapméretek növekedését, aminek a biztonságos fektetéséhez még rugalmasabb ragasztókra volt szükség.

Válaszul a ragasztók között néhány éve megjelentek az S1-es (alakváltozásra képes) és az S2-es (nagy alakváltozásra képes) ragasztók. Ezek a termékek nagy rugalmas alakváltozó képességük miatt nagyméretű és vékony burkolólapok esetén is képesek elviselni a burkolat és az aljzat közti mozgásokat, pontosabban az ilyenkor fellépő nyíró- és hajlítófeszültségeket. Ilyen feszültségek alakulnak ki például a napsütés okozta hőtágulások vagy az aljzat dilatációs mozgásai miatt.

Napjainkban divatosak és univerzális megoldásként egyre jobban terjednek azok a rendszerek, amikor a fellépő feszültségeket egy önálló un. feszültségleépítő réteggel építjük le.

Azonban mielőtt elkezdnénk mindenhová betervezni és beépíteni ezeket a sokszor nem olcsó rétegeket, gondoljuk végig, hogy pontosan mi is a célunk, és erre a célra vajon milyen típusú anyag lehet megfelelő. Mivel minden építőiparban használt anyagnak van valamennyi rugalmas alakváltozó képessége, ezért a burkolat és a aljzat közé beépített minden egyes plusz réteg épít le valamennyi feszültséget.

Tehát valamiről azt állítani, hogy ez egy feszültségleépítő réteg, az nem egy releváns adat. Az igazi kérdés az, és a burkolás szempontjából a várható elmozdulásokat az a burkolati rétegrend az képes-e tönkremenetel nélkül elviselni. Ez a valódi kérdés! Hogy egy feszültségleépítő képességét megítéljük 3 dolgot kellene figyelembe venni. Számít az anyagminőség, mert az egy anyagjellemző, hogy a termék mekkora rugalmas alakváltozást képes elviselni. Nem véletlen, hogy a rugalmas vízszigeteléseknek kültéren vagy a burkolt medencékben a feszültségleépítés ez az egyik legfontosabb funkciója. Számít az anyag vastagsága, mert a vastagsággal egyenes arányban van a rugalmas alakváltozás nagysága is.

És végül fontos a tapadóerő is, mert hiába képes a beépített rétegem elviselni egy jelentős elmozdulást, ha a határfelületen fellépő nyíróerő leszakítja róla a ragasztót vagy az elválik az aljzattól.

Szóval ne dőljünk be feszültségleépítés hangzatos elnevezésének, hanem gondoljuk végig mit szeretnénk.

Ha a nagy lapméretek miatt van szükségünk egy feszültségleépítő rétegre akkor MÉVSZ (Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség) szakmai minimumai és a gyártók ajánlása alapján kiválasztott megfelelő rugalmasságú ragasztó biztonságos megoldást nyújt. Ha az a cél, hogy a mozgó dilatációs repedések ne okozzanak laptörést vagy a dilatációk fölött szeretnénk átburkolni úgy, hogy a lapokat ne kellejen elvágni a dilatációk felett, akkor olyan rendszert válasszunk, ami alkalmas repedésáthidaló rendszerként vagy akár alkalmas rejtett dilatációk kialakítására is.

A Mapeinek két ilyen rendszere is van. A Mapetex rendszernél (https://www.mapei.com/hu/hu/termekek-es-megoldasok/termeklista/termek-reszletei/mapetex-system) egy nagy rugalmasságú nem szőtt szövetet építünk be két réteg S2-es ragasztó közé, és az így kapott rétegre burkolunk rá. A dilatációk fölött lévő lapokat ilyenkor nem kell elvágni még nagy terhelés esetén sem.

Ez sok esetben elegáns műszaki megoldás, mert kevesen vesznek azért drága nagyméretű lapokat, hogy a dilatációk felett azokat elvagdossák. Még nagyobb műszaki tudása van a Mapei új Mapeguard Um 35 (https://www.mapei.com/hu/hu/termekek-es-megoldasok/termeklista/termek-reszletei/mapeguard-um-35) lemezének.

A Mapeguard UM 35 lemez egy érdes felületű, méhsejtes kialakítású HDPE rétegből és egy polipropilén szövet hátoldalból áll. Ez a termék is alkalmas rejtett dilatációk kialakítására és beépíthető még mozgó repedéseket tartalmazó aljzatokra, akár nagy terhelés mellett is. De még számos helyen ad plusz műszaki tartalmat. Beépíthető vízszigetelő rétegként, alkalmas az alulról jövő pára elvezetésére, és segít a padlófűtések hőelosztásában, és megoldja a nem érlelt aljzatok zsugorodásának problémáját is.

Rugalmas rétegek, feszültségleépítés, repedésáthidalás. Összefüggő fogalmak azonban műszakilag nem azonosak. Egy-egy rétegrend kialakításánál nézzünk a dolgok mögé, és a józan eszünkre, felelős gyártói ajánlásokra hallgatva állítsunk össze biztonságos megoldásokat!



További műszaki és értékesítési információért keresse Mapei partnerét vagy a Mapei szaktanácsadót!


www.mapei.hu
szaktanacs@mapei.hu


Mapei


A Mapei Kft. a világ legnagyobb építőipari ragasztóanyag gyártójának leányvállalata. A Mapei neve az egész világon egyet jelent a kiemelkedő minőséggel, amit nem csupán a forgalmazott termékekben őrzi meg, hanem szolgáltatásai színvonalában is.



2020.03.06.

Mapei HírekMapei TermékkatalógusMapei Szakmai kiadványokMapei KereskedőkeresőMapei Termékek


Kapcsolodó termékek:
 

Hirdetés

Mapei hírek:


Megújult a Mapei lábazati vakolat színmappája!      2023.09.14.

A Mape-Mosaic lábazati díszítő vakolat évek óta szerepel a Mapei kínálatában, nagy sikerrel.

A termék vékonyrétegű dekorációs és védővakolat készítésére használható, alkalmas mind kültéri, mind beltéri felhasználásra.


Megjelent a MAPEI ingyenes fugatervező mobilalkalmazása!      2023.08.14.

Már letölthető a MAPEI FUGHE APP mobilalkalmazás, amibe egy fotóval betölthető a burkolat fotója, és megtervezhető hozzá a fugázó színe, típusa és szélessége. Így megnézhetjük, hogyan nézne ki a felületünk egy szűkebb vagy egy szélesebb fugával, illetve a világosabb vagy sötétebb fugaszín illik-e jobban a burkolólaphoz!


Új színek a Keracolor FF Flex fugázóanyag színválasztékában!      2023.07.18.

A burkolatok állandó változása időnként befolyásolja a fugázáshoz használt színek alakulását is. Az elmúlt időszakban a Mapei legismertebb fugázóanyaga, a Keracolor FF Flex színpalettája is jelentős változásokon ment keresztül: néhány szín eltűnt, és újak érkeztek a helyükre.


Biztonságos medenceburkolás megfelelő Mapei termékekkel      2023.06.05.

A medencék burkolásától sok burkoló fél, pedig, ha tudjuk az alapokat, a legfontosabb sarokpontokat, akkor kisebb munkák elvállalásával jó fejlődési lehetőséget biztosít ez a terület.
Nézzük hát, mi az a minimum, amit a medencékről tudni kell, a legkisebb családi házas munkák esetén is.


Meglévő hőszigetelés felújítása bontás nélkül - a Mapetherm EPS Plus 8+15 hőszigetelő rendszer      2023.05.02.

15-20 évvel ezelőtt a családi házakra általában 5-8 cm vastag hőszigetelést építettek. A folyamatosan emelkedő energiaárak miatt ezen vastagságok mára már nem elegendőek.


Kerapoxy Easy Design - a fugázó, ami örökre tiszta marad!      2023.04.04.

A cementes fuga alkalmazása a hidegburkolás során teljesen megszokott, de bizony vannak hátrányai is ennek az anyagnak. A cementes anyagok magukba szívják a szennyeződést, és nem távolíthatóak el teljes mértékben a felületről. A cementes fugát ezért olyan helyre érdemes beépíteni, ahol kevésbé éri szennyeződés a burkolatot, pl.: nappaliban, szobákban)


A legújabb design a fürdőszobában: SPC és LVT burkolatok alkalmazása      2023.03.06.

Vizes helyiségeink kialakításánál a funkció mellett komoly hangsúlyt kap a design is, ezért kerülhettek fel a tervezők termékpalettájára a vékony vízálló SPC és LVT burkolatok. Ezen burkolatok számos innováció révén már alkalmasak fürdőhelyiségek, akár tusolók burkolására is, de csak a megfelelő előkészítéssel és figyelmességgel!


Mit javasol az Építésügyi Műszaki Irányelv a falazott szerkezetű épületek helyreállításáról?      2023.02.08.

Épületeink jelentős hányada még azokból az időkből származik, amikor még nem foglalkoztak a talajból származó nedvesség elleni védelemmel. Ennek hiánya folyamatos állapotromláshoz vezethet, amely csökkenti az épületek értékét, tönkremenetelhez vezethet, és vegyük figyelembe a falazott szerkezetek esetén a nedvességgel szállított sók okozta károkat is.


Új színek a Mapei kínálatában!      2023.01.17.

Az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt kap az év színe, melyet a Pantone választ, és ami hatással van a lakberendezésre, a divatvilágra, és néha az építőiparra is. Azért néha, mert a 2022-es év színe a Very Peri-t, ami egy igazán dinamikus szín, ibolya, vörös árnyalattal keresztezve. Ez az összeállítás nem gyakori homlokzaton.


Mitől is új a "régi" jól bevált Keraflex Extra S1?      2022.12.01.

Ha visszaemlékezek arra, mikor a Mapei-nél az első napomat töltöttem, eszembe jut mennyi új anyaggal találkoztam. Elismeréssel töltött el a Mapei folyamatos fejlesztése, új anyagok, receptúrák kidolgozása. Mikor mélyebben beleástam magam a Mapei termékeibe a hatalmas ragasztóanyag választék közt szinte elvesztem. El se tudom képzelni milyen lehet most kivitelezőként nem eltévedni a sok gyártó cég kínálata között. Szerencsére a Mapei-nek erre is van megoldása, egy olyan "puska" ami a legnépszerűbb anyagainkat tartalmazza, tulajdonképpen egy termékválasztó segédlet, ami internetről letölthető, a szerencsésebbeknek nyomtatott formában is már megvan.


A Virgilio gyermekoktatási központ Locriban      2022.11.01.

Locri "Virgilio" oktatási központját, amely Reggio Calabria tartományban található, az egyedi építészeti tervezése és az építkezéshez használt anyagok teszik különlegessé. Mindössze kétszáz napot vett igénybe a megépítése és megfelel a legmagasabb biztonsági és energiahatékonysági szabványoknak.


FALAZATREPEDÉS JAVÍTÁSA      2022.10.03.

A régi építésű, felújítás alatt álló házak esetén gyakran tapasztalható probléma a falszerkezet repedése. Állékonysági problémát jelez, ha egy épületen megjelennek ezek a repedések, deformációk. A károsodott, repedezett falazatok javításának többféle módja létezik, ezek közül a Mapei többféle megoldást és terméket kínál.


Színvakolat készítése ősszel      2022.08.29.

Ahogy megyünk ki a nyárból a hőmérséklet egyre gyakrabban marad az ideálisnak mondott felső hőmérséklet tartomány alatt, azaz vége a kánikulának, újra lehet hőszigetelni és színezni.

Fontos azonban tudnunk, hogy a hőmérséklet csökkenésével a relatív páratartalom emelkedni fog. Ősszel csökken a napsütéses órák száma, egyre több a párás, ködös reggel és este.


A Construma termékdíjas fugázó: Kerapoxy Easy Design      2022.08.01.

Az epoxi és cementes fugázók békés egymás mellett élése jól működött az elmúlt évtizedekben. Az epoxik magasabb műszaki tartalmához nehezebb bedolgozhatóság párosult, ami miatt a burkolók a cementes fugázókat használták és használják a mai napig. Az epoxi fugázóknak ott van létjogosultsága, ahol valamilyen különleges tulajdonságra, például savállóságra van szükség. Tény, hogy cementes fugázók elégséges műszaki tartalommal rendelkeznek a lakossági vagy egy átlagos közhasználatban lévő hidegburkolatokhoz történő felhasználáshoz, bár az is tény, hogy az epoxi fugázóknak a savállóságon kívül még számos előnye lenne.


A rendszergarancia fontossága      2022.07.01.

Pár évvel ezelőtt egy m2 hőszigetelő rendszer anyag és munkadíj költsége annyiba került, mint most csupán a munkadíj. Menjünk kicsit tovább: pár évvel ezelőtt egy m2 komplett hőszigetelő rendszer ára annyiba került, mint manapság csupán a hőszigetelő lemez ára! Pedig a házat le kellene hőszigetelni, mert a fűtésszámla is emelkedik. De akkor mit tegyünk? Másképp teszem fel a kérdést. Mit teszünk?


A legjobb dolog a világon      2022.06.08.

Nehezedik a világ, nehezedik a helyzet, a járványra háború, a háborúra infláció jön, de az építésben a szakemberek sokasága rendületlenül helytáll a gyakran láthatatlan hétköznapok során. Az ilyen ember az építés és nem a rombolás mellett teszi le a voksát nap mint nap.


Jellemző hibák felújítások során- falszárító vakolatok      2022.06.01.

A modern építési piacon egyre nagyobb termékkínálat található kifejezetten régi, nedvesedő épületek felújításához. A Mapei termékkínálat is számos speciális összetételű és célú terméket tartalmaz, legyen szó utólagos vízszigetelésről vagy szerkezetmegerősítésről, és természetesen meg kell említeni a talán legáltalánosabban ismert és használt termékkategóriát a felújító falszárító vakolatok népes családját is. Ezek azok a termékek, amelyek alkalmazása a legkevesebb veszélyt rejt, amely szinte az összes régi, nem megfelelő vízszigetelésű épület felújításakor része a felújítási koncepciónak, mégis van számos jellemző hiba, amivel találkozunk munkánk során. Lássuk melyek a leggyakoribb hibák ezen termékek alkalmazása során.


Gomba, moha, alga házunk homlokzatán      2022.05.01.

Mi a megoldás?
Gombák, mohák, algák- velünk élő organizmusok. Mindenhol ott vannak a légkörben, ideális táptalajt keresnek, ahol elkezdhetnek burjánzani. A nedves, párás felületeket kedvelik, ezért lelhetőek fel az erdőkben, tavak és folyók partjain. Megjelennek azonban a házunk homlokzatán is, jellemzően az északi oldalon. Hogy miért ott? Mert azt a részt éri legkevésbé a nap, azon az oldalon párás a homlokzat legtovább.


Miért van sókivirágzás a házak falain?      2022.03.08.

Ha valamerre sétálunk és kicsit jobban körülnézünk a környezetünkben lévő házakon gyakran láthatunk málló, leomló vakolatokat, sókivirágzásokat. Mi okozza? És mit tehetünk ellene?


Falazott épületek helyreállítása Mapei rendszerrel      2022.03.01.

A falazott épületek, legyen szó akár lakóépületekről, akár történelmi vagy műemléki szerkezetekről, csak azután állíthatók helyre, miután meghatározták az azokat ért károsodás pontos okát, illetve a szerkezetek jelenlegi állapotát. Ehhez alapos szemrevételezésre és amennyiben szükséges, diagnosztikai vizsgálatra van szükség. Ezt követően kell azonosítani a megfelelő beavatkozási technikákat és az egyes fázisokhoz legalkalmasabb anyagokat, figyelembe véve a felhasznált termékek teljesítménykövetelményeit és -jellemzőit.


    Like all websites, eptar.hu uses cookies for better and safer operation.       More information