Kiemelkedő magyar tájépítészeti alkotásokat díjaztak
Különleges szakmai életpályák részesültek elismerésben az idén 13. alkalommal megrendezett Év Tájépítésze Díj ünnepélyes gálaeseményén. A Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata, a Magyar Tájépítészek Szövetsége, valamint a Wienerberger Zrt. által szervezett rendezvényen a tájépítészet legkiválóbb hazai képviselőinek munkáit díjazták.
Az Év Tájépítésze Díj gálaeseménye keretében idén is kiosztották a legkiválóbb hazai tájépítészeti teljesítményekért járó díjakat. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusának Dísztermében rendezett eseményen az Év Tájépítésze és az Év Junior Tájépítésze kategóriában hirdettek győztest, de elismerésben részesült a közönség által legjobbnak ítélt pályamű is.
Az Év Tájépítésze 2025-ben Kuhn András!
András a Gardenworks táj- és kertépítész iroda egyik alapítója. Debrecenben tíz éve nyerte meg a főkertészi állásra kiírt pályázatot. A város már ismerte tervezői szemléletét, a Békás-tó vízfelületének növelése és a stadion körüli terület közparkká alakítása alapján szerették volna, hogy az egész város zöldfelületeinek fejlesztésében és korszerűsítésében is hasonló eredményeket érjen el. Akkor a polgármester a főkertész aktuális és nagy feladatának nevezte a készülő főpályaudvar aktív zöldfelülettel való ellátását, az autómentesítést követően a Dósa nádor tér belvárosi kertté alakítását. Azóta sem a virágágyások kiültetése tehát Debrecen főkertész-tájépítészének a fő feladata, hanem a zöldfelület-fejlesztési projektek és a stratégiai tervezés. A hivatali munka természetesen leköti a hétköznapjait, de a tervezői teendőket sem hanyagolja. Az online felületek adta lehetőségeket használja a budapesti székhelyű iroda irányítására, úgy tűnik sikeresen, hiszen az utóbbi 10 évben több jelentős és egyéni hangvételű projekt is fűződik a nevéhez. Életrajzában mindkét külön életpálya — közigazgatás és tervezői világ is— kiteljesedni látszik és ami a legnagyszerűbb, hogy képes ezek összehangolására.
Az idei junior pályázat kifejezetten aktuális témát járt körül: „Belvárosi oázis! avagy hogyan éljük túl a nyarat egy nagyvárosban?″. Tervezési helyszínnek a 6. kerületben található Nyugati teret adták meg a kiírók, mely maga is egy sivár aszfalt sivatag, mely pusztán busz, taxi és egyéb jármű parkolója és - hasonlóan a Széll Kálmán térhez és a Blahához - egy kibontásra váró potenciális köztér.
Az Év Junior Tájépítésze 2025-ban — kiemelkedő pályamunkájával — Hajdu Evelin lett.
Az Év Tájépítésze Díj közönségdíjasa Eplényi Anna lett.
Anna táj-és kertépítész diplomáját és rajztanári diplomáját egymást követő években szerezte meg. A kalotaszegi tájkarakter elemzésével foglalkozó PhD értekezését 2013-ban védte meg, azóta a MATE Tájépítészeti-, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet, Kerttechnikai Tanszékének az oktatója. A Gyermek és Ifjúsági Képzőművészeti Műhely Alapítványban 2001 óta vállal feladatokat, jelenleg az alapítvány vezetője. Az elmúlt évtized a tájépítészeti vizualizáció — a kertművészet — a kortárs domborzat-művészet — a kerttörténet és a térképművészet témaköreinek metszetéról szólt az alkotói életében. Emellett a fiatalok majdnem minden generációját - az óvodásoktól az egyetemistákig - oktatja folyamatosan rajzra. Pedagógiai szemléletében alapvető fontosságú a GYIK-Műhely módszartanán nyugvó kreativitásfejlesztés. Az itt kitapasztalt és fejlesztett módszereket sikeresen ülteti át az egyetemisták nyelvére is: rajzi montázsok, szokatlan nézőpontok, kollázsok, agyagozás, karton-modellek, balsafa-építések és kombinált-vegyes technikák... Vezérelve minden héten, minden évben valami újat kitalálni, a korábbi tapasztalatait és magát javítani. Célja, hogy az átlagos rajzi nyelvvel érkező diákok is önbizalmat, kedvet kapjanak a művészeti témák iránt, merjenek saját ötleteket hozni a tervezésben, merjék saját látásmódjukat kibontakoztatni, kézi grafikákat digitális anyaggal is kombinálni.
A 13 éve alapított Év Tájépítésze Díjat a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata, a Magyar Tájépítészek Szövetsége, valamint a Wienerberger Zrt. — mint a Semmelrock termékek gyártója és forgalmazója — hozta létre és szervezi évről évre. A díj a szakma aktív, teljesítőképességük csúcsán álló képviselőinek elismerése, amely egy legfeljebb 10 éves, kiemelkedően produktív alkotói időszakot jutalmaz. Az elismerés különlegessége, hogy nem egyetlen projektet, hanem a pályázó teljes szakmai portfólióját értékeli, bemutatva, hogyan járult hozzá elméleti vagy gyakorlati munkásságával a magyar tájépítészet fejlődéséhez. A rangos díj célja a szakmai önbecsülés növelése, a nagyobb teljesítményre ösztönzés és a szakmán belüli összetartás erősítése, miközben a tájépítészet szélesebb körű megismertetését is szolgálja.
„A Magyar Építész kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozatának elnökeként - és egyben az Év Tájépítésze és Junior Tájépítésze Díj társalapítójaként -, büszkeséggel tölt el, hogy immáron több mint 10 éve minden évben megrendezésre kerülő díjjal lehetőségünk nyílik elismerni a tájépítész szakma kiválóságait. Ezen a napon velük együtt sikerül a tájépítészet egyre növekvő jelentőségére, és társadalmi szerepére is ráirányítani a figyelmet.″ — jegyezte meg Andaházy László tájépítész, a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozatának elnöke.
A tíz tagú szakmai zsűri számos szakmai szempontot figyelembe véve értékelte a beérkezett pályázatokat, így a tájépítészeti értékek érvényesülését, a szakmai innovációt, a fenntarthatóságot és a társadalmi hatásosságot.
Az Év Tájépítésze Díj nyertese a Wienerberger Zrt. által felajánlott nettó 1.000.000 Ft összegű pénzjutalomban részesült és átvette a díjhoz hagyományosan járó egyedi trófeát is. Az Év Junior Tájépítésze 250.000 Ft díjazást kapott, míg a közönségdíjas pályázatot - a pénzjutalom mellett - Kecskés András festőművész festményével is jutalmazták.
A Wienerberger Magyarország a nemzetközi Wienerberger csoport tagja. Az anyavállalatot Bécsben alapították 1819-ben, mely mára a világ egyik legnagyobb téglagyártójává nőtte ki magát, első helyen áll a homlokzatburkoló téglák gyártásában, és vezető pozíciót foglal el a kerámia tetőcserép gyártása terén Európában. Összesen 28 főként európai országban, valamint a Indiában, az USA-ban, Kanadában van jelen a társaság. A cégcsoport világszerte 19 000 alkalmazottat foglalkoztat és 216 gyártóhellyel rendelkezik. A Wienerberger magyarországi leányvállalatát 1990-ben azzal a szándékkal alapította, hogy technológiai rendszereit és termékeit egész Kelet-Közép-Európában helyi gyártás révén honosítsa meg. Mára a társaság a magyar építőanyag-piac kiemelkedő szereplőjévé vált. A magyarországi csoport termelése jelenleg nyolc helyszínen zajlik, a hazai foglalkoztatottak száma pedig már megközelíti az ezer főt.