Tudta, hogy egy családi ház építésekor a vízszigetelésből származik a reklamációk jelentős része?
Ezért kell erre nagyon odafigyelni!
Vízszigetelésre sok helyen van szükség egy épületben! Magát az épület szerkezetét is szigetelni kell, és szigetelni kell az erkélyt, valamint a belső terekben a vizes helyiségeket is. Mindegyik megérne egy-egy cikket, de most foglakozzunk a beltérrel, és a leggyakoribb vizes helyiséggel, a fürdőszobával.

Azt tapasztaljuk, hogy gyakori hibaforrás ez, mert sok tévedés van az itteni vízszigetelések körül a laikusok és néha a szakemberek fejében is. Ezekből aztán később kellemetlenségek, sőt, komoly károk is származhatnak.
Ezért ha problémamentes, hosszú időn keresztül tartós burkolást akarunk, néhány dolgot feltétlenül figyelembe kell venni.
Tudnunk kell, hogy a gres lappal és fugával elkészített burkolat nem víz szigetel!

Látszólag a fugázó egy merev anyag, amin megáll a víz és a gres lap sem engedi át ezt. Így gondolhatnánk, hogy egy szépen elkészített és jól kifugázott fürdőszobával minden rendben van.
Ez azonban tévedés, ugyanis a fugázó általában cementes anyag, ami bizony képes átengedni a vizet. A víz a kapillárisokon leszivárog, bejut a burkolat mögötti falba majd a szomszéd helyiség falán megjelenik. Ott meg ennek következtében nedvesek, penészesek lesznek a falak.
És ezen a problémán az sem segít, ha epoxi fugázót alkalmazunk!
Az epoxi fugázók anyaga ugyan vízzáró, nincsenek benne kapillárisok, amik átengedhetik a nedvességet, de ennek ellenére ezek sem alkalmasak a vízszigetelésre, mert ezek is merev anyagok. Jobbak ugyan, mint a cementes fugázók, de ha akármilyen folytonossági hiány van a fugázott felületen, hajszálrepedés a fugában vagy a lapban, vagy a fuga-lap határfelületen, akkor lejátszódik az előzőekben már leírt jelenség, és valahol bizony ázni fogunk.
A valóban jól működő vízszigetelést nem a fugázóval és nem is a burkolással
oldunk meg, hanem a
leragasztott burkolat alatti kent vízszigeteléssel. Azonban ennek a kialakítása sem egyszerű, több dologra kell figyelni.
Vízszigetelni kell azokat a részeket, ahol
állandó a vízterhelés, vagy rendszeresen fröccsenő víz éri a burkolatot.
Szigetelni kell ott is, ahol egy például
egy mosási balesetből származóan kiömlik a víz és huzamosabb ideig tartó vízterhelés léphet fel.
Azt szoktuk tanácsolni, hogy a
kádak, a zuhanyzók mögötti részeket és környéküket, továbbá a padlót teljes egészében és a falat a
padló felett 20-50 cm magasságban szigeteljék.
A vízszigetelések anyaga különböző lehet:
beltérben leggyakrabban
ún. folyékony fóliát alkalmazunk, mint például a
Mapegum WPS vagy
Mapelastic Aquadefense, de gyakran előfordul, hogy egy vagy kétkomponensű cementes vízszigetelést használunk.
Általánosságban elmondható,
hogy a vízszigeteléseket két rétegben kell felhordani minden esetben, és a
gyártó által előírt minimális rétegvastagságot el kell érni.
Erre két ok miatt kell nagyon odafigyelni:
1. ha a minimális réteg vastagság nincs meg, akkor a vízszigetelés nem biztos, hogy megfelelően fog működni.
2. kíméljük a pénztárcánkat, mert nem elég csak a kiszerelés árat vagy a kilogrammos árat nézni. Nézni kell az előírt anyagfelhasználásokat is, melyek nagyon eltérőek lehetnek. Példának okáért a Mapegum WPS anyagigénye 1,5 kg/m2, a Mapelastic Aquadefens-re előírt anyagszükséglete 1 kg/m2. Még ennél is nagyobb a szórás a kétkomponensű cementes vízszigetelések esetén, ahol a felhasználás gyártónként és termékenként 2,4 -5 kg/m2 között változik.
A fal és padló csatlakozásoknál várhatóak a legnagyobb mozgások, itt szükség van valamilyen hajlaterősítő szalag alkalmazására, ami
Mapeband vagy
Mapeband PE 120 szalag lehet, a választott vízszigetelés függvényében.
Fontos, hogy megfelelő vízszigetelő elemeket alkalmazzunk a cső áttöréséknél, a külső és belső sarkokban. Erre a feladatra minden hajlaterősítő szalagunknál megfelelő speciális elemek vannak.
Ha megfelelő szaktudással és professzionális, már elsőre végleges megoldásokkal végzi a fürdőszoba vízszigetelését, biztos lehet benne, hogy azt hosszú távon, problémamentesen tudja majd élvezni.
További információkért, szaktanácsért látogassa meg a www.mapei.hu weboldalt.
A Mapei Kft. a világ legnagyobb építőipari ragasztóanyag gyártójának leányvállalata. A Mapei neve az egész világon egyet jelent a kiemelkedő minőséggel, amit nem csupán a forgalmazott termékekben őrzi meg, hanem szolgáltatásai színvonalában is.
2018.08.04.
Kapcsolodó termékek: